Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilmeli?

Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilmeli?

2021-06-16

Bebeğinizi kucağınıza almayı iple çektiğiniz o heyecan dolu günlerde yenidoğan bebek nasıl giydirilmeli ve yeni doğan bebeğe ilk ne giydirilir gibi sorular oldukça merak edilen bir konu oluyor. Yeni doğan bebekler hassas bir vücut yapısına sahip oldukları için yeni doğan bebek giyimi için seçim yaparken titiz davranılmalıdır. Bebeğinizin dünyayla ilk tanıştığı vücudu hassasdır ve gelebilecek farklı tehlikelere karşı korumasızdır. Bu sebeple yeni doğan bebek ne giyer ve kıyafet seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli gibi konular vardır.

Yeni doğan bebek giyiminde özellikle, hassas vücudunun hava almasını sağlayan, teri emen pamuklu kıyafetler seçilmelidir. Yeni doğanlar giydirilirken tüylü veya üzerinde sert cisim olan, çok dikişe sahip olan kıyafetler tercih edilmemelidir. Ayrıca bebeğinizin kıyafetleri seçerken % 100 pamuk kumaştan, bebeğinizin cildine zarar vermeyecek antialerjik ve antibakteriyel kumaşlardan olmasına dikkat etmelisiniz.

Yenidoğan alışverişinde bebeklerin kıyafetlerini çok kirleteceklerini ve hızlı büyüyeceklerini göz önünde bulundurmalısınız. Çıtçıtlısı, patiklisi derken en çok ihtiyacınız olacak bebek kıyafeti ise bebek badileri olacaktır. Bebek badileri yenidoğan bebekler için vazgeçilmez parçalardan ilkidir. 

Yenidoğan bebeğinizde en çok kolaylığı tulumlarla sağlayabilirsiniz. Bebek tulumları genelde patikli olarak üretildikleri için bebeklerinizin çorapları çıktı mı çıkmadı mı diye düşünmenize gerek kalmaz. Tek parça oldukları için de bebek tulumları size oldukça kolaylık sağlayacaktır. 
İlk aylarda yeni doğan bebeğinize şapka eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir çünkü bebeklerin dolaşım sistemi yeterince olgunlaşmadığından el ve ayaklar vücudun diğer yerlerinden daha soğuktur.

Yaz Aylarında Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Eğer bebeğinizin sıcak yaz aylarında dünyaya gelmesini bekliyorsanız, yaz aylarında yeni doğan bebek nasıl giydirilir dikkat etmeniz gerekir.

Hangi mevsimde olursak olalım yeni doğan bebekler hep sıcak tutacak şekilde giydirilmelidir.
Bebeğiniz için seçtiğiniz kıyafetler, onun cildini ve vücut sıcaklığını korumalıdır.Ayrıca bebeğinizi giydirirken seçtiğiniz kumaş türüne de oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı sentetik malzemeler ve dokular alerjiye ya da ciltte kızarmalara yol açabilir. Bebeklerde bu tür cilt tepkileri ile yazın daha çok karşılaşılmakda.

Gündüzleri tek kat penye giysiler yeni doğan bebek için yeterli olacaktır. Sıcak yaz günlerinde güneşten korunması için şapka önemli bir unsurdur. Yazın bolca ve çeşit çeşit yenidoğan bebek badileri, farklı desen ve renklerde yenidoğan bebek tulumları sizin için iyi olacaktır. Yenidoğan bebek takımları da şapka ve eldiven gibi parçalar da bulundurdukları için işinizi kolaylaştıracaktır.

Yaz aylarında bebekler nasıl giydirilmeli?” yazımızdan devamını okuyabilirsiniz.

Kış Aylarında Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Bebekler yenidoğan dönemi dediğimiz ilk ay bebekler anne rahmindeki sıcağa alıştıkları ve yeni bir ortama girdikleri için gerçekten soğuğa karşı çok duyarlıdırlar. Bu dönemde yeni doğan bebeği daha iyi korumak gerekmektedir. Kış aylarında yeni doğan bebek nasıl giydirilir konusu da oldukça önemli bir konudur.
Çok kalın tek bir kıyafet yerine, yeteri kalınlıkta üst üste birkaç parça kıyafet giydirmek bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Bu şekilde hem ısınmayı hem de ideal sıcaklığı koruyabilirsiniz. Kalın tek bir kıyafet yerine, aynı kalınlığı oluşturacak şekilde iki kıyafeti üst üste giymek bebeği daha sıcak tutacaktır. Bebeğinizi kat kat giydirirken, cilde temas eden en alttaki giysinin nefes aldıran yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. 


 

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
icon